محل تبلیغات شما

توی کتاب لطفا گوسفند نباشید یه جمله داره که میگه: "ما را تجربه ها ساخت، ای کاش شما را اندیشه ها بسازد!" که البته ما رو هم داره تجربه ها میسازه! اصولا ما آدمای اندیشه پذیری نیستیم و شاید بیشتر از اون دلیلش اینه که به سختی آدمی رو دور و برمون پیدا می کنیم که فکر خوبی داره و با توجه به شرایط موجود راهنمایی درستی داره میکنه، و در معدود مواردی که چنین شخصی هم پیدا میشه متاسفانه ما درک لازم برای پذیرش رو نداریم! همین میشه که میگن "تا سرمان به سنگ نخورد آدم نشدیم!"
اما اشتباه کردن و بدست آوردن تجربه همیشه هم اینقدر بد نیست! در واقع یک دیدگاه اینه که این مسئله نه تنها به شدت خوبه بلکه لازم هم هست! خیلی وقت ها نصیحت ها و توصیه های خیلی خوبی رو از افراد موفق می خونیم که توی کتاب ها و سخنرانی هاشون توضیح دادن اما تا زمانی که خودمون تجربه ش نکردیم، نتونستیم درک کنیم که اون شخص در چه موردی داره حرف میزنه! شبیه اینه برای کسی که توی عمرش خورش کرفس نخورده بخوای از مزه ی کرفس در قالب کلمات توضیح بدی و قطعا تا زمانی که فرد مورد نظر خورش رو مزه نکنه هیچ درکی از خوشمزگی این غذا و حسی که به آدم میده نمیتونه داشته باشه! این یه اشتباهیه که آدم باید تجربه کنه تا دوباره دچار این اشتباه نشه! چند روز پیش که مناظره ی جک ما مدیر عامل سایت علی بابا به همراه ایلان ماسک مدیر عامل شرکت تسلا رو می دیدم، وقتی صحبت از هوش مصنوعی و آینده ی انسان با وجود کامپیوترهای هوشمند شد، جک ما حرف خیلی جالبی زد که هنوز توی ذهنم مونده: "ماشین ها همیشه درست ترین تصمیم رو می گیرن در حالی که انسان توانایی اشتباه کردن داره! ما میتونیم اشتباه کنیم و اشتباهمون رو اصلاح کنیم و از اشتباهاتمون یاد بگیریم و همین باعث میشه همیشه توانایی این رو داشته باشیم برای مشکلات جدید راهکارهای جدیدی پیدا کنیم و من مطمئنم برای هوش مصنوعی هم راهکاری پیدا خواهیم کرد!" به نظرم این یکی از بهترین دیدگاه هایی بود که میشه در رابطه با تفاوت انسان و ماشین داشت! توی دنیایی که ربات ها در حال گذروندن آزمون تورینگ هستن تا نشون بدن چقدر شبیه انسان شدن و به مرور میتونن از انسان ها بهتر باشن(همین الان هم توی بازی های مثل شطرنج سال هاست که کامپیوتر بهتر از انسانه!)، قابلیت "اشتباه کردن" که همیشه به عنوان یه نقطه ی ضعف انسانی به حساب میومده، میتونه نقطه ی قوت و تمایز ما نسبت به ماشین ها باشه! میتونیم بگیم:
اشتباه می کنم پس انسانم!

514. روزای روشن خداحافظ - هایده

510. رفتی غمت پایان من شد

509. انسان خردمند - یووال نوح هراری 2

ها ,رو ,اشتباه ,هم ,توی ,انسان ,اشتباه کردن ,کنیم و ,هوش مصنوعی ,رو می ,ها و

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها